یادگار نبی

پیامبر اکرم(ص):نماز نور چشم من است

یادگار نبی

پیامبر اکرم(ص):نماز نور چشم من است


امام خمینی (ره) :
" نماز پشتوانه ی ملت است."
" نماز بالاترین ذکر خداست."

امام خامنه ای : نماز، همه چيز است. آن كسى كه همه‌ى رابطه‌هايش قطع شده، اگر توانسته باشد رابطه‌ى نماز را نگه دارد، اين او را نجات ميدهد.

آیت الله بهجت (ره): همین امور ساده و آشکار مثل نماز، بعضی را بر سماوات میرساند، و برای عده ای هیچ خبری نیست!

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

 

تجربه های خاص معلمی

 

 

 

استاد: دکتر نظری

دانشجو: مازیار قاسمپور

 

 

زمستان 96

عنوان:

 چگونه توانستم سطح بهداشت دهان و دندان دانش آموزان پایه دوم دبستان را ارتقا ببخشم؟

 توصیف وضع موجود و تشخیص مسئله:

 در مدرسه ای هستم که یکی از مدارس حاشیه شهر واقع در شهرکرد می باشد که اکثر این دانش آموزان از روستا و از قسمت پایین شهر به این مدرسه می‌آیند که به دلیل در حاشیه قرار گرفتن این مدرسه و کمبود نیروهای بهداشتی در سالهای گذشته از خدمات بهداشتی که از مراکز بهداشت ارائه می شود محروم بوده اند

 به دلیل مشکلاتی که دانش آموزان در زمینه بهداشت دهان و دندان با آن مواجه بوده‌اند از جمله عواملی مانند مراجعه والدین برای گرفتن نامه از مربی بهداشت برای کشیدن دندان و دندان درد دانش آموزان و پوست دائمی دندان ها ما را مصمم تر به انجام این اقدام پژوهی کرد

 گزارش از زبان آموزگاران محترم نیز ما را از بوی بد دهان دانش آموزان و دندان و دردهای آنها ما را از این وضعیت موجود کاملاً مطلع ساخت.

 گردآوری اطلاعات و شواهد:

 برای گردآوری اطلاعات ما تصمیم گرفتیم با توجه به اینکه دندان ۶ یا همان آسیای بزرگ اول، که جزو دندان های دائمی است بین ۶ الی ۷ سالگی شروع به رویش می کند ما طرح خود را که بهداشت دهان و دندان و پوسیدگی دندان آسیای بزرگ اول است را روی پایه های دوم در مدرسه اجرا می‌کنیم.

 پس از انجام معاینات آمار اولیه دانش آموزان که دندان ۶ آنها رویش کرده است مشخص گردید که 89درصد روییده و ۱۱ درصد هنوزم روییده است با توجه به جلسات توجیهی طرح فلوراید که از طرف مرکز بهداشت اجرا شد کلیه دانش آموزان پایه اول و دوم دبستان را که شامل این طرح بودند دندان‌های شان فلوراید شد.

 همچنین در ادامه مطالعات خود پرسشنامه هایی در اختیار والدین قرار دادیم و از آنها خواستیم که با دقت پاسخگو باشد با معاینه و مشاهده دهان و دندان متوجه شدیم که این دانش آموزان روش صحیح مسواک زدن را ندیده‌اند و طرز مسواک زدن بسیاری از آنها کاملاً غلط بود که حین مسواک زدن نه تنها به تمیزی کمک نمی‌کند بلکه باعث ساییدگی لثه ها در دراز مدت می شود. همچنین استفاده از نخ دندان و تنقلات غیر بهداشتی بوفه نیز از موارد موثر تخریب دهان و دندان مشاهده است.

تجزیه و تحلیل:

عوامل موثر در پوسیدگی دندان ۶ دانش آموزان پایه دوم مدرسه:

  1. عوامل اقتصادی: هزینه بالایی دندانپزشکی. گران بودن مواد لبنی
  2. عوامل خانوادگی: عدم مراجعه به دندانپزشک. بی توجهی والدین به اهمیت دندان.
  3.  عوامل آموزشگاهی.
  4. عوامل فردی: عدم استفاده از نخ دندان. ترس از مراجعه به دندانپزشک. استفاده از خوراکی های قندی و مسواک نزدن. عدم آگاهی از شیوه صحیح مسواک زدن

راه کار جدید موقتی:

 آموزش صحیح مسواک زدن به طور عملی

آموزش بهداشت دهان و دندان به خانواده‌ها با دعوت از اولیا و برگزاری کلاس های آموزشی مختلف آموزش

 استفاده از نخ دندان توصیه و تاکید به مسواک زدن بعد از مصرف مواد قندی

 

 

 

راهکارهای آموزشی:

 برگزاری کلاسهای آموزشی بهداشت دهان و دندان برای والدین در این جلسات  آموزش مسواک زدن و همچنین اهمیت دندان های شیری بیان شود.

برای آموزش دانش آموزان در این مرحله نیز از ماکت استفاده شده و از آنها خواسته شد در هنگام مسواک زدن از خانه دندان به اندازه یک نخود بردارند و آن را روی مسواک خود فشار بدهند تا این خمیر دندان برای همه قسمتهای دندان برسد.

روش آموزش عملی:

 به این صورت که در روزهای اولیه در زنگ مسواک از دانش آموزان خواست در گروه های دونفره روبروی هم قرار گیرند و به دندان‌های همدیگر نگاه می‌کردند و از کثیف بودن دندانهای هم ایراد می‌گرفتند و در صورت کثیف بودن بار دیگر مسواک بزنند تا دوستشان از تمامی دندانها ابراز رضایت کند.

 تغذیه:  از دانش آموزان خواسته شده میان وعده را از خانه بیاورند و در صورت دیدن این موارد توسط مربی بهداشت به این دانش آموزان جوایزی اهدا شود.

 ارزشیابی تاثیر اقدام:

 در ماه‌های پس از اقدام ما هنگامی که وارد مدرسه شدیم دانش‌آموزان به صورت نهادینه و بدون حضور مربی بهداشت به نخ دندان کشیدن و مسواک زدن مشغول بودند و در معاینه ها نتایج خوبی در زمینه بهداشت دندان‌ها کسب شده. دانش آموزان به درستی مسواک و نخ دندان می‌کشیدند و اکثرا تغذیه خود را از خانه به همراه آورده بودند.

 

 

 

عنوان

چگونه توانستم اختلال رفتاری آشغال خوری (پیکا) را در دانش آموزان اتیسم کاهش دهم؟

 هدف این پژوهش ارائه و اجرای راهبردهای مفید و موثر در کاهش اختلال رفتاری آشغال خوری بوده است که در این راستا از جمله اهداف ما رفع یا کاهش اختلال رفتاری آشغال خوری ، پیشگیری از مشکلات و بیماریهای جسمی و پیشگیری از آسیب روانی و عدم اعتماد به نفس می باشد.

استثنایی به کودکانی می‌گویند که از جهات مختلف ذهنی جسمی عاطفی تفاوت قابل توجهی با کودکان همسال خود دارند به نحوی که قادر نیستند از برنامه‌های درسی عادی که اصولاً بر پایه ویژگی‌های مشترک بیشتر کودکان است به طور بایسته و شایسته عهده‌دار شوند.

توصیف وضعیت موجود:

 ما در مدرسه استثنایی که چهار سال است تاسیس شده است می خواهیم اقدام پژوهی انجام دهیم که موضوع این اقدام پژوهی دانش آموزی با وزن و قد طبیعی به نام نیلوفر است.

نیلوفر در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارد و دایره لغاتش محدود است و جمله سازی او در حدود دو یا سه کلمه می باشد به همین خاطر او منزوی مانده و در خود فرو رفته است.

 یکی از مشکلات حاد نیلوفر این است که وی پس از خوردن تغذیه دانش آموزان در کلاس به طرف سطل آشغال رفته و پسماند تغذیه دانش‌آموزان دیگر را برداشته و می خورد و همچنین به هنگام انجام تکلیف طرح مداد و یا پاک کن خود را می خورد با این جود ته مانده در سطل آشغال را میخورد حال آنکه خودش در کیفش کیک و ساندیس داشت.

به طور کلی هرگونه آشغالی در این دسته قرار می گرفت آن را به دهان می برد.

ترسمان از این بود که ممکن است با مشاهده نیلوفر دانش آموزان دیگر نیز به تقلید از این رفتار انجام بدهند و مشکل ما را چندین برابر کنند.

 اهداف اقدام پژوهی:

 رفع یا کاهش اختلال رفتاری آشغال خوری

 پیشگیری از مشکلات جسمی

 پیشگیری از آسیب روانی

 افزایش پیشرفت و موفقیت تحصیلی

 عدم تقلید دانش آموزان دیگر از آشغال خوری دانش آموزان مذکور

 گردآوری اطلاعات:

 با استفاده از مشاهده فعالیت دانش آموزان در زنگ تفریح و ورزش قرار گرفت

 مصاحبه: در این مرحله مصاحبه‌ای با والدین دانش آموز معاون و مشاور انجام گرفت تا اطلاعات دیگری تری کسب شود

اسناد و مدارک علمی

مطالعه

 افراد متخصص و همکاران

 

 انتخاب راه حل جدید:

برای حل مشکل مصاحبه با خانواده نیلوفر و همکاری آنان استفاده از روش‌های رفتار درمانی استفاده از روش‌های آموزشی pre

 استفاده از نرم افزار ها و فیلم های کارتونی مربوط به مسائل بهداشتی. تقویت حس اعتماد به نفس در دانش آموزان اتیسم تهیه خوراکیهای مورد علاقه وی در مدرسه و تشویق او هنگامی که غذای مورد علاقه اش را میخورد و آشغال نمیخورد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان

 

چگونه توانستم دانش آموزانم را به نماز و نماز جماعت علاقه مند کنم؟

 

 بیان مسئله:

 در این چند سال کار در آموزش و پرورش متوجه نارضایتی و نگرانی اولیای دانش آموزان و همچنین مربیان و معلمان نسبت به نماز خواندن دانش آموز شده اند در بیشتر مواقع برای شرکت دانش آموزان در نماز جماعت مربیان مجبور بودند به روش های نامناسب مثل ترساندن دانش آموزان از نمره انضباط و غیره می‌پردازند که این روش نه تنها کارساز نبود بلکه موجب شد که دانش‌آموزان به بهانه‌های مختلف از شرکت در نماز جماعت فرار کنند

 در این مدرسه نیز دانش آموزان علی رغم تاکید خانواده و مربیان علاقه به نماز نشان نمی‌دادند و من  کار را زجر آور می دانستند و کسانی که در نماز شرکت می‌کردند از ترس‌ کم شدن نمره انضباط یا خودنمایی برای مربیان بود

 هدف:

 انگیزه اینجانب به عنوان معلم دبستان علاوه بر افزایش دانش آموزان و علاقه مندی به نماز و نماز جماعت این بود که برخی از اخلاق ها و رفتارهای نامناسب دانش آموزان را اصلاح کنم و نقشه معلمان به پرداختن به مسائل دینی و تربیتی را به همکاران عزیزم یادآوری کنم و نقش مکمل تعلیم و تربیت در کنار یکدیگر را متذکر شود هدف این اقدام پژوهی در حد توان قدم برداشتن در راه تربیت دینی دانش آموزان و ایجاد علاقه و انگیزه درونی و بدون اجبار و زور و ترساندن از کم شدن نمره و بدون تکیه بر تشویق های مادی در نماز جماعت شرکت کنند.

 

جمع آوری اطلاعات:

 مصاحبه: ابتدا در مورد اهمیت نماز جماعت و همچنین در مورد اینکه چرا بعضی ها دوست ندارند در نماز جماعت شرکت کنند و اینکه آیا دوست دارند نمازشان را فرادی بخوانند یا جماعت.

 به نظرشان چه کاری باید انجام شود تا همه در نماز جماعت شرکت کنند سوالاتی از این قبیل که از دانش آموز مربیان معلمان و والدین پرسیده می شود.

 برگزاری جلسه همکاران: جلسه‌ای برگزار کردیم و معلمان را قانع کردیم که مربی پرورشی بدون همکاری معلمان هر کلاس به تنهایی نمی‌تواند در این امر مهم موفق شود

 پرسشنامه: با توجه به پاسخ‌های که دانش آموزان در پاسخ به سوالات مصاحبه داده بودند لازم دانستم که پرسشنامه‌ای تهیه کنم و اطلاعاتی را در این زمینه از اولیا به دست آورم

مطالعه

مشاهده

 

 خلاصه یافته ها:

 غافل بودن از پاداشهای نماز برخورد سرد  و  بد از بعضی از همکاران برخورد نامناسب انتظامات نماز نامناسب بودن هوای نمازخانه. بوی بد جوراب دانش آموزان طول کشیدن بیش از حد نماز جماعت عدم شرکت همکاران در نماز جماعت، جذاب نبودن صحبت امام جماعت پیشینه.

 رونالد گلدمن در این زمینه یعنی رشد و تحول دینی کودکان تحقیق کرده بود که به ترتیب عبارتند از: مرحله انس دینی که شامل سالهای اولیه زندگی است. مرحله عادت دینی در دوران دبستان عادات متعدد در کودکان شکل می‌گیرد. مرحله معرفت دینی. مرحله خودجوش دینی

 

 راه های پیشنهادی:

برگزاری جلسات با اولیای دانش آموزان استفاده از اولیایی که طراحی خوبی دارند استفاده از طرح شیطان و همدم فرشته ها تهیه کارتهای همدم فرشته ها به دانش آموزان شرکت منظم خود در نماز جماعت تشویق دانش آموزان به جملات زیبا استفاده از دانش آموزان به عنوان خادمان نماز برگزاری نمایشگاه نماز استفاده از صندلی نماز تهیه کمد برای نگهداری چادر نماز

 نتیجه اقدامات:

پس از گذشت دو ماه به شرح زیر است:

 دانش آموزان به خواندن نماز های روزانه و شرکت در نماز جماعت علاقه مند شدند دانش آموزان بدون اینکه زور یا اجباری در کار باشد با علاقه نماز را برپا می کنند با استفاده از روش های متنوع و جذاب دانش آموزان در مورد اهمیت نماز جماعت و احکام آن رشد چشمگیری داشت اولیاء دانش آموزان بر اهمیت علاقه مند کردن دانش آموزان و به نماز و نماز جماعت پی بردند و اطلاعات لازم را کسب کردند در نتیجه بهتر و بیشتر با من همکاری کردند بسیاری از اخلاق و رفتارهای نامناسب دانش آموزان اصلاح شده و باعث رضایت خدا و اولیا و مدیر محترم و سایر همکاران شده است اما نماز دانش آموزان به گونه چشمگیری تقویت شده بود و به خاطر خدا نماز می‌خواندند نه به خاطر نمره و جایزه  و وسایل امور مادی

 

نتیجه گیری:

 با این اقدام پژوهی متوجه شدیم بهترین زمان برای تربیت دینی از جمله آموزش نماز و علاقمند کردن آنان به نماز دوره دبستان می باشد بچه های تازه جو و نوگرا هستند از این رو ترغیب به نماز باید با زبانی ملایم و مطابق ذوق و علاقه آنها باشد بسیاری از مشکلات را از طریق اقدام‌های  بالا میتوان مرتفع کرد.

 

عنوان

بدفهمی ارزش مکانی اعداد در ریاضی

طرح مسئله:

چگونه توانستم و فهمی ارزش مکانی را در محمد مهدی کلاس سوم ابتدایی برطرف کنم؟

 

 تجزیه و تحلیل:

 این اقدام پژوهی در آن است که ما دلیل اصلی بدفهمی ارزش مکانی اعداد را در دانش آموز محمد مهدی سلیمانی کشف کرده و با اجرای راه حل های مناسب برطرف سازیم.

در بررسی انجام شده از وضعیت درسی محمدمهدی به این نکات رسیده ایم که به شرح زیر می باشد: محمد مهدی دانش آموزی درونگرا است که در بررسی کلی از دوستان مدرسه ای که فهمیده ایم که در برقراری ارتباط عمومی ضعیف بوده و همین عامل کم بودن دوستان او می باشد و در خانواده هم نیست تا از وی سوال نشود صحبت نمی کند و به تنهایی بازی می‌کند.

اطلاعات این اقدام پژوهی از سه روش: مطالعه، مشاهده و مصاحبه جمع آوری کردیم و با وارد شدن به کلاس محمدمهدی در هنگام تدریس معلم به مشاهده نزدیک رفتار وی پرداختم

پیشینه موضوع:

 در مکتب گشتالت یادگیری بینش حاصل از درک موقعیت یادگیری به عنوان کل یکپارچه است بینش عبارت است از راه یافتن به کم و کیف یک مشکل و پی بردن به حل آن درون سازی کشتار بر فرآیند انطباق محرکهای خارجی بر ساختارهای ذهنی درونی حاضر است برونسازی به معنای درک و فهم صحیح از ویژگی‌های ساختاری اطلاعات محیطی است از نظر پیاژه مراحل شناختی محله حسی _ حرکتی پیش عملیاتی عملیات ذهنی عملیات صوری به گفته برو نه هرگاه کودکی مفهوم جدید یاد می‌گیرد ابتدا از مواد واقعی و ملموس شروع کرده و سپس با استفاده از تصاویر و شکلها و به تدریج نمادهای مجرد را معرفی کرد.

تدریس ارزش مکانی ارقام: روش قدیمی در مدارس که کودک ضمن شمردن یک دسته از اشیا مانند میله پلاستیکی یا چوب کبریت پرده بسته را یک بسته ۱۰ تایی و هر بسته ۱۰ تایی را یک بسته های در نظر می‌گیرد اما روش دیگری هست که اشکالی راه روی میز قرار می دهیم و آن را مرتبه یکی ها می گوید اعداد یک رقمی که قبلاً تدریس شده در یک استکان قرار می‌گیرند اگر تعداد اشیای که شمرده شده تا درصد آن را یک ده تای حساب می‌کند

 

تحلیل داده ها:

معلم محمدمهدی به زبان فارسی معیار صحبت نمی کنند که این خود مشکل بزرگی است چرا که سبب تقلید و تمسخر ناخواسته از لحظه معلم در کلاس می شود که عامل مهم در یادگیری است معلم از دو نوع یادگیری ذکر شده در بالا اطلاعاتی ندارد و در نحوه ارائه درس به گونه خاصی در ورزش اشاره نمی کنند که علت آن نبود وقت و دقت و کمبود امکانات � ذکر کرد مصاحبه این فرآیند به صورت فرم پرسشنامه و مصاحبه شفاهی انجام شده است که در اجرای پرسشنامه با بی رغبتی معلمان روبه‌رو شدیم از مصاحبه‌ها متوجه شدیم که علی‌رغم گذراندن دوره های ضمن خدمت معلمان از پاسخ به سوالات مرتبط با دروس اطلاعاتی نداشتند روش تدریس معلمان تکیه بر انتقال دانش ریاضی دارد که قدیمی ترین و معمول ترین نوع تدریس است معلم به یاد گیری طوطی وار از طریق تکرار مطالب ریاضی تکیه دارد و تاکید دارد که در این روش کودک نمی‌تواند از روابط ریاضی در مسئله استفاده کنند

 

 

راه حل پیشنهادی:

 روش تصویری: درک مفاهیم ریاضی ی دانش آموزان تصویری استفاده از اشکال و تصاویر است و از کل به جز می‌روند اول کل شکل را می بینند و به جزئیات آن را بررسی می کنند

 روش دست ورزی: دست ورزی ها مفهوم را با ابزار و اشکال یاد می گیرند یعنی حرکت از ملموس به غیر ملموس است از نظر فرایندهای فکری بین کودکان و بزرگسالان تفاوت های بسیاری وجود دارد که معلم باید متناسب با رشد ذهنی کودکان روش تدریس مناسب راه انتخاب کنند به همین دلیل روش انتخابی ما باید در برگیرنده مسائل عینی و محسوس باشد

 نتیجه گیری:

معلم باید در انتخاب روش تدریس خود به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشد علاوه بر تدریس کلی که در کلاس انجام می‌دهد باید فعالیت‌های گروهی که دانش‌آموزان را درگیر جریان آموزش می‌کنند در هر مبحث به صورت ویژه انجام دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عنوان

 

چگونه اختلال در خواندن کلاس ششم را برطرف کنیم؟

چکیده:

 در سال ۹۵ که به عنوان کارورز مشغول به کار شدم با دانش آموزان کلاس ششم مواجه شدم که دچار اختلال در خواندن بودند. سر کلاس شلوغی بی حوصلگی از خود نشان می دادند و نمی توانستند به خوبی به خواننده در ذخیره سازی و بازیابی اسامی و هجی کردن اشکالات زیادی داشتند .

جمع آوری اطلاعات:

از روش‌های ترکیبی مسلح مشاهده، مشاهده مشارکتی و مصاحبه را انتخاب نمودم. برای رفع مشکل از معلم خواستم که بیشتر به دانش آموزان خود توجه کنند و هنگام درس خواندن با ملایمت و مهربانی برخورد کند و برای مطمئن شدن از اینکه دانش‌آموزان هیچگونه اختلال بینایی یا شنوایی ندارند آنها را به دکتر ارجاع دهد همچنین یک انگیزه مضاعف برای درس خواندن و گوش دادن به درس در آنها ایجاد کند تا آنها به اهمیت و نقش درس خواندن پی ببرند.

 معلم قرآن می گفت علاوه بر درس قرآن در سایر دروس اختلال خواندن دارند که این ناشی از بی توجهی معلمان سال قبل شان است مشاهده رفتار دانش آموزان آنها حتی هنگام معرفی خود به صورت دست و پا شکسته صحبت می‌کردند در واقع خواندن دانش آموزی حواس سایر دانش‌آموزان را پرت میکرد.

سختگیری معلم بیش از حد بود و دانش آموزان از انجام دادن تکالیف سرباز می‌زدند

 

 نکات قابل مشاهده در رفتار دانش آموزان:

لکنت زبان، حافظه دیداری و شنیداری ضعیف، کلمه به کلمه خوانی، احساس بی لیاقتی و اعتماد به نفس کم

 

پیشینه:

 اورتون محقق آمریکایی در این زمینه تحقیق کرده و معتقد است که این تاخیر در خواندن ناشی از وجود نقص در تثبیت برتری طرفی، است که احتمالاً ناتوان خواندن نشانه‌ای از درک بینایی غلط است که با رسیدن به بلوغ این مشکل حل می شود.

 

 تجزیه و تحلیل:

 دلایل اختلال در خواندن: تاثیر رشد؛ عوامل محیطی؛ نداشتن انگیزه؛ آموزش نامطلوب خواندن؛

این چهار مورد عامل ضعف در خواندن در دانش آموزان است

 

 ارائه راه حل ها:

 استفاده از روش های آوایی و کل خوانی می‌باشند که در شیوه اول آموزشی مبتنی بر آموزش آواها به صورت جداگانه و نهایتاً ترکیب آنها جهت رسیدن به کلمه و برگردانی اطلاعات و معنا می باشد.

 شیوه کل خوانی یا ببین و بگو بوده که در این شیوه شکل کلی کلمه ارائه گردیده و کودکان مبتنی بر حافظه و سریع خود به یادگیری کل کلمه و کود برگردانی آن به یک باره می‌پردازد.

 بازی درمانی: تلفظ در هنگام خواندن استفاده از وسایل بازی حروف صدادار است طراحی بازی منجر به یادگیری تفریحی می‌شود که ذهن را تحریک می‌کنن.

می‌توان با برگزاری مسابقه و بازی صداها کسانی که برنده شده و جای می‌گیرند را با انگیزه کرد برای درمان این نوع کودکان که اختلال در خواندن دارند بعضی از متخصصان کلاسهای تقویتی توصیه کردند که این کلاس ها در ناتوانی شدید و اولیه یا ضایعه مغزی کارساز نیست ولی در انواع ثانوی موثر بوده است.

اجرای راه حل ها:

 با توجه به اظهارات معلم به بی انگیزگی دانش آموزان ما دانش آموزان با ظرفیت بیشتر را در ردیف اول کلاس نشاندیم و با کمترین توجهی که به درس می کردند آنها را مورد تشویق قرار می‌دادیم سعی کرد این بیشتر در نوشتن از شیوه آیینه نویسی استفاده کنیم دانش آموزان ضعیف  و قوی را با هم مقایسه نکنیم و در مورد نقش خواندن و نوشتن در زندگی آینده صحبت های زیادی کنیم به آنها یاد دادیم دست خود را زیر خطوط بگذارند و مباحث را در قالب طنز و بازی به دانش آموزان یاد دادیم نتیجه گیری این روش ها برای جمع آوری اطلاعات و راه حل ها کاملاً کارساز بود و تاثیرات به صورت عینی قابل مشاهده بود.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

پشتیبانی